miercuri, 28 ianuarie 2009

De chiuiala(sau dor si jale,nush...)


Deci,care este,sa traiasca nashu' mare si sa dea si el o bere acolo,doua,fara numar,cum ar veni! La multi ani ,mititelu',si astept berea aia.

vineri, 16 ianuarie 2009

Idealuri.

joi, 15 ianuarie 2009

Castel Sant'Angelo






Mausoleumul lui Hadrian,cunoscut sub denumirea de Castel Sant'Angelo,a fost inaltat de imparatul Hadrian,pe malul drept al Tibrului,intre anii 135 si 139.Mausoleu al familiei , cladirea a fost ulterior folosita ca fortareata si castel,in prezent fiind muzeu.In interior se afla pastrate ramasitele imparatilor romani Hadrian(si sotia sa,Sabina),Antonius Pius(si sotia sa Faustina),Lucius Verus,Marc Aureliu,Commodus,Septimiu Severus si Caracalla(Marcus Aurelius Antoninus Bassianus).
Legenda spune ca Arhanghelul Mihai i s-a aratat papei Gregor I si a ordonat ,prin introducerea sabiei in teaca,sfarsitului epidemiei de ciuma din 590,imprumutand astfel numele pastrat pana in prezent.Statuia originala a lui Raffaello da Montelupo(1536) a fost ulterior inlocuita de cea a lui Verschaffelt(1753).
FORTAREATA PAPALA,REZIDENTA SI INCHISOARE
In secolul 14 destinatia cladirii a fost schimbata in castel.Statul papal a folosit castelul ca si inchisoare.Giordano Bruno,unul dintre exemple, a fost intemnitat aici sase ani.Executiile aveau loc intr-o curte interioara.
Din 1901 castelul a devenit muzeu,Museo Nazionale di Castel Sant'Angelo.

marți, 13 ianuarie 2009

Marti,13

Azi nu postez.Sic!

luni, 12 ianuarie 2009

Cangurii, un aliment pentru salvarea planetei


RECOMANDARE. Oamenii de ştiinţă australieni spun că mâncarea pe bază de carne de cangur ar putea reduce gazele care produc efect de seră.
Si urmeaza explicatia stiintifica:
„Bovinele şi ovinele elimină, în procesul alimentaţiei, o mare cantitate de metan, gazul care se face vinovat în principal de încălzirea planetei. Dar cangurul are un aparat digestiv mult mai respectuos faţă de mediu. În plus, el a fost alimentul de bază al aborigenilor încă de acum 60.000 de ani“.
Ete pe ce-mi cazura ochii azi dimineata,dupa o garda de tot beep-ul.
No,acum ce facem?
1.Nu mai pastem oi si vite ,ci canguri?
2.In imposibilitatea de a efectua comanda "1.", ne montam catalizatori pe toba mica?Daca da,ce norme trebuiesc indeplinite de acesti catalizatori si la cat timp trebuie facut R.A.R.-ul?
3.Adoptam stilul de viata aborigen,pentru urmatorii 60.000 de ani si il alegem pe Crocodile Dundee presedinte pe cateva mandate macar,sa ne predea tehnica aclimatizarii cangurului in zona carpato-danubiano-pontica?
4.Facem naibii ceva,cumva,sa nu mai primeasca asa multi bani cercetatorii australieni ca sa n-o mai ia pe aratura prea des?
Oricum,treaba e groasa.Ganditi-va numai la cate retete culinare trebuie modificate!

sâmbătă, 10 ianuarie 2009

Au...

miercuri, 7 ianuarie 2009

Esenta sarbatorilor...





...asa cum am perceput-o eu.Poate gresesc,am muncit mai toate zilele de la Craciun incoace si nu am avut timp sa ies,sa vad ce si cum au organizat localnicii.Dar...la doua zile dupa revelion,surpriza.A fost reactivat furnicarul.Nu iti poti inchipui cum e sa vezi strazile goale si magazinele pline.E ca un dus scotian.
Nu pentru ca se grabea careva la munca,mai sunt sarbatori inca si nimeni nu munceste decat daca e absolut necesar,inafara de romani si alte nationalitati care oricum "baga ca MIG-ul".Adevaratul motiv al bulucelii prezente in imaginile de mai sus il constituie reducerile de preturi.Pana la 70% .Motiv suficient pentru a-l scoate pe italian din casa.
In contrast cu aglomeratia din metrou(gara Termini),strazile aproape pustii la ora 18-18:30.
Si ploua din nou,marunt,cat sa-ti macine incetisor nervii...

duminică, 28 decembrie 2008

Buon Natale




Tase.Asa l-am numit.Traieste langa spitalul la care muncesc si se hraneste cu ce prinde.
A aparut in ziua de craciun,pe 25,printr-o gaura in gard si a fost luat imediat la impins vagoane de pisica de serviciu,Filo,veterana pe domeniu.Tase s-a facut ghem imediat si Filo a batut in retragere dupa ce si-a luat cativa tepi in labute.
De fapt,voiam sa postez ceva legat de sarbatorile de iarna ,dar a aparut Tase,in contrast cu asfaltul si betoanele din Roma.Nu a refuzat bucata de paine care i s-a oferit,a mancat linistit si a disparut in decor.Am uitat sa mentionez ca spitalul e situat pe o proprietate privata unde poti gasi fazani si caprioare, in plin oras, ca o oaza in mijlocul desertului.
Craciunul la italieni nu e asa spectaculos ca acasa.Liniste si pace,strazile cam pustii,mijloace de transport nu prea.In general aici se sta acasa,se viziteaza prietenii si se mananca panetone,un fel de cozonac,dar fara nuca.Fiind paradisul bauturilor alcoolice ieftine,gasesti orice la oferta,de la sampanie la Jack Daniels(nu contrafacut!).Diferenta e ca nu vezi pe nimeni pe strada sa se clatine,sa faca scandal si asa mai departe.
Pe cealalata parte,am inteles ca acasa ninge...Aici ploua de doua zile...Cah!
Ho,ho,ho...cica!

sâmbătă, 20 decembrie 2008

Un mic cadou...

...de la mine ca ai hotarat sa devii bloger...

joi, 18 decembrie 2008

Intro


Si uite asa m-am lasat eu convins sa ma dau pe blog.Acu'...sper sa apuc sa postez cate ceva din cand in cand.Momentan in pana de idei.



Va urma...